top of page

Pranayama / nefes teknikleri uygulamaları; zihni ve bedeni açan, temizleyen, uyumlandıran ve canlandıran güçlü ve dönüştürücü etkiye sahip çalışmalardır. Yine de uygulayıcılar tüm zihin ve beden çalışmalarda olduğu gibi, bu tekniklerle çalışırken de bilinçli, dikkatli ve farkındalıklı olmalıdır.

Teknikleri uygularken kendinize karşı sabırlı ve şefkatli olun. Asla kendinizi zorlamayın ve limitlerinizi aşmaya çalışmayın. Bu bilinç, tüm zihin-beden çalışmalarında çok değerlidir fakat özellikle güçlü pranayama çalışmalarında ve nefesin tutulduğu uygulamalarda daha da önemlidir.

 

Her ne kadar nefes çalışmaları farklı hislerin belirginleşmesinde etkili olsa da, uygulama amacı bir uyuşturucu veya uyarıcı hisse ulaşmak değildir. Bu çalışmalar fiziksel, zihinsel, duygusal ve enerjetik tıkanıklıkların açılmasına yardımcı olan derin tekniklerdir.

 

Kendi pratiğinizi uyguladığınızda sadece güçlü nefes tekniklerine odaklanmayın. Dinlendiren ve nefesi yumuşatan çalışmaları da pratiğinize ekleyin. Güçlü nefes çalışmaları sadece nefesi (ve zihni) daha dingin ve sakin nefes çalışmalarına ve meditasyona hazırlayan uygulamalardır.

 

Pranayama / nefes teknikleri, zihin ve enerji sisteminde uyarıcı ve/veya sakinleştirici etkiye sahiptir. Bu sebeple uygulamalar; kan basıncı, nabız, endokrin sistem (salgı bezleri sistemi), enerji akışı ve zihin ve benzeri sistemleriniz üzerindeki yoğun etkileri yatıştırmak ve dinginleştirmek için yaklaşık 10 dakika boyunca sakince nefes alınıp verilen bir meditasyon ile birleştirilmelidir.

 

Bazı pranayama teknikleri hipervantilasyon içerir yani normal nefesten daha fazla ve eforlu nefes alıp verilen çalışmalardır. Dolayısıyla ciddi bir rahatsızlığınız veya özel bir sağlık durumunuz varsa mutlaka doktorunuzun tavsiyelerine uyun.

Nefes çalışmalarının bazı etkileri:

Burundan, farkındalıkla, ritmik ve yavaş alınan nefeslerde,

beyinden kalın bağırsağa kadar uzanan ve 

parasempatik sinir sisteminin en uzun kranyal yani kafa siniri olan

Vagus siniri uyarılması,

duygu durumu ve stres düzeyine, zihinsel dengeye,

depresyon semptomlarının azalmasına,

gergin durumların üstesinden gelmeye yardımcı olur.

Burun nefesi ile vücudumuz tarafından üretimi yüzde elli artan ''nitrit oksik''

büyüme hormonu ve insülin salgılamaya,

kas ağrılarını azaltmaya yardımcı olur.

Nefes çalışmalarıyla dengelenen ''oksitosin''

vücuttaki onarıcı sistemi harekete geçiren,

endişe duygusunu azaltan, güven duygusunu arttıran,

olumlu hisleri harekete geçiren bir hormondur.

Screen Shot 2023-10-12 at 13.38.40.png
nefes tanitim afisi3.jpg
nefes tanitim afisi2.jpg
bottom of page