top of page

Beraber Yoga - Nefes Çalışmaları ve Meditasyon

Bilgi ve Kayıt Formu

AÇIKLAMA

Meditasyon ve nefes çalışmaları, özel bir sağlık durumu olmayan herkesin yapabileceği basit uygulamalardır. 

Kendin için ve kendi kendine yapabileceğin tüm basit çalışmalar gibi, genelde işin zor tarafı, çalışmaların tekniği değil, tekrarıdır. Yine de, katılım için koyduğun niyet, hem üstünde baskı oluşturmayacak yumuşaklıkta hem de kolayca ertelemeyeceğin güçte yani bir dengede olsun :) 

Pranayama / nefes teknikleri uygulamaları; zihni ve bedeni açan, temizleyen, uyumlandıran ve canlandıran güçlü ve dönüştürücü etkiye sahip çalışmalardır. Yine de tüm zihin ve beden çalışmalarında olduğu gibi, bu tekniklerle çalışırken de bilinçli, dikkatli ve farkındalıklı olmalısın.

Çalışmalarda kendine karşı sabırlı ve şefkatli ol. Asla kendini fazla zorlama ve limitlerini aşmaya çalışma. Bu bilinç, tüm zihin-beden çalışmalarında çok değerlidir fakat özellikle güçlü pranayama çalışmalarında ve nefesin tutulduğu uygulamalarda daha da önemlidir.

Her ne kadar nefes çalışmaları farklı hislerin belirginleşmesinde etkili olsa da, uygulamaların amacı asla uyuşturucu veya uyarıcı bir hisse ulaşmak olmamalıdır. Bu çalışmalar fiziksel, zihinsel, duygusal ve enerjetik tıkanıklıkların açılmasına ve akışa yardımcı olan derin tekniklerdir.

 

TAKVİM

17 ekim salı 19 ekim perşembe

24 ekim salı 26 ekim perşembe

31 ekim salı 2 kasım perşembe

 

21:30-22:00

Online (Zoom)

ÜCRETSİZ

 

GEREKENLER

Çalışmaları, eğer başka türlü özel bir ihtiyacın yoksa, düz bir zeminde ve bağdaş kurarak yap. Eğer bağdaş kuramıyorsan veya bu oturuş belini veya bacak kaslarını çok zorluyorsa, oturuşunu yükseltmek için altına birkaç yastık veya katlanmış bir battaniye al. Başka yastık veya katlanmış battaniyeleri dizlerinin altına yerleştirerek oturuşunu rahatlat. Gerekirse sırtını duvar, koltuk vb ile destekle. Üstündeki kıyafetler oturuşuna engel olmayacak rahatlıkta olsun. Mümkünse, bu 30 dakikalık buluşmalar boyunca rahatsız edilmeyeceğin bir ortamda bulun.

 

Çalışmaları Zoom üzerinden 4 hafta boyunca salı ve perşembe akşamları 21:30-22:00 saatleri arasında yapacağız. Öncesinde email veya telefon ile katılım linki alacaksın. Lütfen başlama saatinden önce hazır ol. 

 

Hayat akıyor, özel sebeplerle bu buluşmalardan herhangi birine katılamaman sorun DEĞİL, diğer buluşmalara katılabilirsin.

 

DİKKAT EDİLECEKLER 

Karnın ne çok aç ne de çok tok olsun. Çalışma gününde alkol tüketme. Devam eden veya sadece o güne ait bir ağrın, rahatsızlığın varsa mutlaka çalışma öncesinde durumunu paylaş. Çalışma esnasında çok zorlandığını hissedersen, yaptığın hareketi küçült, azalt veya tamamen durdur.

 

Uyarıların çokluğu, lütfen gözünü ilgili korkutmasın :) Bunların hepsi, beden ve nefesi, alışkın oldukları ritimlerin dışında hareket ettirdiğin her türlü aktivitede zaten dikkat ediyor olman gereken şeyler. Herhangi bir çalışmada kendine göstereceğin şefkat ve özen ise yine senin farkındalığın, kararın ve senin uygulaman. 

 

Aklına takılan bir soru varsa lütfen beraberyoga@gmail.com üzerinden bana yaz.

 

Şifa olsun!

 

Armağan

ÖNEMLİ

Bazı pranayama teknikleri hipervantilasyon içerir yani normal nefesten daha fazla ve eforlu nefes alıp verilen çalışmalardır. 

Aşağıdaki durumlar mevcutsa mutlaka doktorununun tavsiyelerine uy:

Yüksek kan basıncı

Ciddi kalp rahatsızlıkları

Beyin hasarı içeren durumlar (tümör, felç vb)

Panik atak

Epilepsi

Hamilelik

Kafa veya iç organlar bölgesinde ameliyat geçmişi

 

Yukarıdaki durumlar mevcutsa, ya hipervantilasyon içeren pranayama tekniklerini hiç uygulama, ya da doktorun onaylamışsa bile, nefesin tutulmasını içeren çalışmalarda, tutacağın nefesi tam doldurma ve nefes alış verişleri daha yumuşak ve nazik bir seviyede tut.

Fiziksel veya zihinsel herhangi bir sağlık durumun var mı:
Daha önce meditasyon yaptın mı?
Daha önce nefes çalışması yaptın mı?
Düzenli spor yapıyor musun?

Kaydın alındı!

bottom of page